piątek, 22 lutego 2013

Tanie czytanie



Kocham książki i nie wyobrażam sobie bez nich życia, ale nie chcę kupować wszystkiego co chcę przeczytać, dlatego dzisiaj chcę się podzielić kilkoma pomysłami jak kupić tanio książkę lub przeczytać ją za darmo.
Po pierwsze są biblioteki, wiele osób o tym nie pamięta a przecież są wszędzie i zazwyczaj wypożyczają książki za darmo. Jeśli biblioteka żąda kaucji za książki – poszukajmy innej. Czasami zdarza się, że biblioteki proszą o wpłacenie rocznej składki za książkę ale często można umówić się, że odda się jedną lub kilka książek w zamiast tej wpłaty.

Mamy znajomych i rodzinę – oni też czytają, możemy wymieniać się książkami lub pożyczać tylko później oddajmy i niech to później nie będzie po kilku latach. Jeśli ktoś pożyczył książkę od Ciebie i nie oddaje, zadzwoń lub przy pierwszej okazji przypomnij, że jest Ci potrzebna i chcesz ją spowotem. Ludzie zapominają o takich sprawach.


Sklepy wysprzedające zwroty książek z innych ksiegarni i końcówki od wydawnictw oraz antykwariaty. Obecnie jest mnóstwo miejsc gdzie sprzedawane są książki w bardzo niskich cenach – dosłownie sieci takich placówek, sprzedają również przez Internet. W Składzie Taniej Książki kupiłam za 6zł książkę, która w Empiku kosztuje 29,90zł. Podczas targow książek też są organizowane stoiska z tanią książką.
W Warszawie na Żoliborzu obok Megasamu w budkach są dwa antykwariaty. Jeden z nich prowadzi Pan Krzysztof – legendarna już postać. Można u niego kupować książki już za parę złotych a najtańsze romanse ma po 90 groszy. Niedawno kupiłam u niego Słownik angielsko Polski z indeksem polsko angielskim Oxford Wordpower za 8PLN. Lektury szkolne też ma w śmiesznych cenach. Pan Krzysztof również skupuje książki. 

Biblioteki też sprzedają książki za niewielkie pieniądze.

Kolejny krok do taniego czytania to e-booki w Internecie. Nie polecam nie legalnych źródeł, ale są też  legalne:   na przykład ksiągarnie  z ebookami, które udostępniają część lektur za darmo: www.spoti.pl  http://www.ebook.pl/ http://wolnelektury.pl/ jest tego dużo trzeba po prostu szukać.

Jeśli lubicie czytać po angielsku to już bajka – jest mnóstwo różnych stron z bezpłatnymi książkami i http://issuu.com/ http://www.gutenberg.org/ wystarczy poszukać.

Można też kupować książki przez Internet – w ten sposób zbankrutowało wiele sklepów z angielskojęzycznymi książkami, ludzie kupują je przez  najczęściej na http://amazon.co.uk   http://bookdepository.co.uk
O Polskich księgarniach internetowych nie będę pisać bo jest ich bardzo dużo. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że możemy czasem zamówić taniej książkę przez Internet a odebrać ją w sklepie, lub specjalnej placówce  – nie płacimy wtedy za transport. 
Warto porównywać ceny książek w księgarniach internetowych. Są czasami duże różnice w cenie. Istnieją też porównywarki cenowe, ale wystarczy wpisać w Google tytuł książki i powinno wyskoczyć kilka księgarni, które mają tą pozycję w sprzedaży.
Jest jeszcze jeden sposób na tanie czytanie i póki jest możemy z tego skorzystać. W dużych księgarniach są miejsca gdzie można usiąść i przejrzeć spokojnie książkę, tak jest na przykład w Trafficu i Empiku.
W ten sposób kilka książek nie kupiłam bo uznałam, że nie warte są zakupu a inne zaskoczyły mnie przyjemnie i poszłam z nimi do kasy. W Empiku na Nowym Świecie można w kawiarni przejrzeć wszystkie popularne magazyny.  Płacisz za kawę czy coś innego i delektujesz się lekturą :-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz